Codzienność w klasztorze

Każdy dzień chłopców przez wszystkie lata wygląda tak samo, a kolejne części dnia odmierzane są dźwiękiem dzwonu, rozlegającym się na dziedzińcu. Pobudka następuje
o szóstej rano. Chłopcy mają czas na toaletę przy kranach z zimną wodą, na podwórzu klasztoru. Od 6.30 do 8.00 biorą udział w modlitwach (pudży), a o 8.00 jedzą śniadanie. Od 9.00 do 10.00 trwa darma, czyli czytanie pism buddyjskich nauczycieli, a od 10.00 do 12.00 – nauka. Nauczycielami są wolontariusze z różnych części świata (Włoch, Danii, Meksyku, USA). W południe dzwon wzywa na obiad, a od 14.00 do 16.00 ponownie trwają lekcje. Od 16.00 do 17.00 mali mniszkowie mają czas wolny. 17.30 to pora kolacji,
a od 18.30 do 20.00 trwa wieczorna pudża. Po tym przygotowanie do nocy.

Pokoje, w których śpią dzieci, najczęściej są dwuosobowe – znajdują się w nich po dwa łóżka – jednak dzieci ze względu na potrzebę bliskości sypiają w grupie, bywa że nawet w ósemkę.

Tylko w soboty rozkład dnia jest inny – nie ma zajęć lekcyjnych. Jest to dzień na sprzątanie i pranie. Sobota to także dzień, w którym jest czas na oglądanie bajek. Czy wyobrażasz sobie, że oglądasz telewizję tylko w sobotę, nie korzystasz z tabletów, smartfonów i konsoli?

Z uwagi na panujące zasady, chłopcy nie mogą grać na przykład w piłkę nożną. Ze względu na ograniczone fundusze klasztoru, nie mają nic, czym mogliby się zająć. Zupełnie nic. Spacerują, biegają, do zabawy używają kijków które gdzieś znaleźli, mioteł którymi sprzątają. Chłopcy podlegają buddyjskim regułom: zakazane jest zabijanie wszelakich istot żywych, nie mogą mieć zabawek przypominających, czy imitujących broń, chodzą w mnisich strojach.

20181106_191255
Chłopcy z klasztoru
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s